ČITAMO MI, U OBITELJI SVI 2014.
Autor: Administrator , 23. 10. 2013.

U ovoj školskoj godini naša školska knjižnica uključena je u projekt promicanja čitanja ČITAMO MI U OBITELJI SVI u suradnji s Hrvatskom mrežom školskih knjižničara i ovogodišnjom voditeljicom projekta za sve škole Dejanom Kurtović iz IV. OŠ Bjelovar.

Kad je prije dvije godine prvi put pokrenut ovaj projekt, naša je škola također sudjelovala i pokazalo se da su djeca vrlo ozbiljno i s velikim zanimanjem prihvatila naprtnjaču punu knjiga. Čitalo se u obiteljima naših učenika i na taj način se pokušalo osvijestiti koliko je važno čitati djeci i s djecom od najranije dobi i u obiteljskom okruženju. Reakcije su bile više nego pozitivne, i od strane učenika i od strane roditelja.

Razvoj čitalačkih vještina ključan je za razvoj svih drugih pismenosti. Nakon što učenici u prvom razredu osnovne škole nauče čitati, jako je važno da im možemo ponuditi zanimljivu literaturu za čitanje. No, koje god aktivnosti poduzimali školski knjižničari radi poticanja čitanja, radi stvaranja navike čitanja i otkrivanja čitateljskih estetskih užitaka, sve su one veoma ograničenog dometa, ako učenici prikladne poticaje ne dobivaju i u svojoj obitelji – zato jer učenici nižih razreda uče ponajprije oponašanjem, a sve do puberteta glavni su im uzori i autoriteti njihovi roditelji. Nema kvalitetnijeg poticaja i učinkovitije metode svladavanja tehnike čitanja, nego kad učenik svakodnevno gleda svoje roditelje kako čitaju i kako uživaju o pročitanomu štivu.

Projektom Čitamo mi, u obitelji svi roditeljima skrećemo pozornost na činjenicu koliko je vrijedno i nezamjenjivo da tijekom svih nižih razreda budu uzor svojoj djecu u čitanju, umjesto da ih tjeraju na čitanje. No, ovim projektom roditeljima ne skrećemo samo pozornost na važnost čitanja, već ih veoma efikasno pridobivamo da tijekom 5 dana na različite načine čitaju sa svojom djecom te da tako provodeći vrijeme dožive lijepe trenutke koje će dugo pamtiti.  Hoće li možda promijeniti i svoje navike – ostaje na njima, no školski im knjižničar nije samo rekao što je dobro za njihovu djecu, već ih je uputio što da čine i motivirao da kroz 5 dana taj model i iskušaju.

Provedbom ovog projekta roditeljima se skreće pozornost na važnost svladavanja tehnike čitanja, motivira ih se i upućuje kako da pomognu svojoj djeci u svladavanju tehnike čitanja, senzibilizira ih se za sklonost školskoj knjižnici i školskom knjižničaru, školski knjižničar se u školi afirmira među učiteljima kao osoba koja aktivno prinosi razvoju čitačkih sposobnosti, skreće pozornost na to da knjižnica nije samo posudionica knjiga, već nudi niz drugih usluga, skreće se pozornost široj javnosti na važnost školske knjižnice i školskog knjižničara, ukazuje nadležnima za donošenje odluke o financiranju školskih knjižnica da se knjižnice trebaju financirati radi dobrobiti naše djece, da je financiranje školskih knjižnica ulaganje u budućnost naše djece.

Voditeljica projekta u našoj školi je knjižničarka Mišela Nežić i u suradnji s učiteljicama trećih razreda Suzanom Peroš, Jasminkom Brižić i Armansom Ivanov Pensa provodi projekt ČITAMO MI, U OBITELJI SVI. Objavljujemo i popis knjiga na stranicama školske knjižnice koje će uskoro u trima naprtnjačama krenuti na putovanje po obiteljima naših trećaša. Sretan put knjigama i dobro čitanje u obiteljima!

Više o projektu na www.knjiznicari.hr/ruksak.