Mimohod svjetlosti i sjećanja
Autor: Davor Barić, 19. 11. 2013.

''Dragi tata! Proteklo je, evo, punih 22 godine otkako se tvoj život ugasio iz ljubavi prema meni, tvome sinu, prema mami, prema bratu i sestri... Ugasio se tvoj se tvoj život, izgorio poput svijeć za naš hrvatski narod, za slobodu, za našu Domovinu...''

Ovogodišnje prisjećanje na stradanja našeg Vukovara i naše Škabrnje započelo je na Trgu Damira Tomljanovića Gavrana, u dvorištu naše škole, pjesmom ''Ima jedan grad'' koju su nam otpjevale članice pjevačkog zbora katoličkih medicinskih sestara. Program je započeo dolaskom sudionika mimohoda svjetlosti i sjećanja koji je krenuo s Narodnog trga.

Zatim je nastupio zbor mladih Belafuže koji su nam otpjevali ''Bože čuvaj Hrvatsku''. Ratni esej o hrvatskoj duši hrvatskog književnika Saše Vereša pročitao je profesor Markica Perić i sam sudionik Domovinskog rata.

Nastavilo se pjesmom klape Ponistra iz Crnog, te molitvom koju je predvodio župnik don Marino. Nakon molitve zapjevao je zbor mladih župe Belafuže pjesmu ''Moja domovina''. Pjesmu su popratili članovi Tornada s 22 baklje.

Izviđači, branitelji, članovi Tornada i djeca OŠ Zadarski otoci postavili su lampione duž čitave Vukovarske ulice.

U prostoru škole otvorena je izložba fotografija ''Vukovar danas'' Senka Sorića uz čitanje utisaka iz Vukovara autora izložbe od strane glumice Milene Dundov.

Zahvaljujemo se ovom prilikom svim organizatorima mimohoda i izložbe, Gradu Zadru, Zadarskoj županiji, braniteljskim udrugama, Turističkoj zajednici grada Zadra i svim djelatnicima i učenicima OŠ Zadarski otoci.