Staza glagoljaša
Autor: Administrator , 27. 11. 2013.

U povodu Dana grada Zadra i Arheološkog muzeja Zadar, 25. studenog 2013. g. gradske ulice su pretvorene u " Stazu glagoljaša". Naziv je to radionice naše škole Zadarski otoci  zajedno s Udrugom glagoljaša Zadar i OŠ Sv. Filip i Jakov koja se u okviru projekta " Iz učionice na ulicu" odvijala na Poluotoku.

Glagoljaški štandovi protezali su se od Narodnog trga preko Kalelarge do Trga sv. Stošije.

Učenici 3.b i 5.b razreda u pratnji svojih učiteljica Jasminkom Brižić i Željkom Diklan upoznavali su građane s ovim starim pismom, dijelili im osmosmjerke na glagoljici, abecedu, likovne uratke inspirirane glagoljicom i ispisivali imena građana na glagoljici. Trećaši su na Trgu sv. Stošije građanima dijelili zanimljive suvenire, obojane  kamenčiće s imenom našeg grada isto na glagoljici. Na Narodnom trgu je uz štandove bila postavljena izložba u okviru projekta " Zadar u slici i glagoljici".

Na trgu se nalazila i Danijela Deković, predsjednica Udruge glagoljaša Zadar zajedno sa svojim učenicima iz OŠ Sv. Filip i Jakov. - Cilj radionica je bio promicanje i uporaba glagoljice, a najvažnije je u to uključiti djecu od malih nogu, ne da nauče savršeno pisati glagoljicu, već da nauče cijeniti kulturnu baštinu. Oni jako puno nauče , a sve kroz igru i zabavu, kazala je Deković.

Mali glagoljaši su jako zainteresirali građane, a oni koji su voljni naučiti više, mogu se uključiti na tečaj Početno pisanje uglatom glagoljicom od 25. do 29. studenog 2013.  koji će se odvijati u Arheološkom muzeju Zadar.Tečaj će voditi prof. Mate Čačić svaki dan od 18 do 20 sati.