NOĆ MUZEJA 2014. U OŠ ZADARSKI OTOCI
Autor: Administrator , 31. 1. 2014.

I ove godine u  sklopu  manifestacije Noć muzeja u suradnji s Narodnim muzejom 31.siječnja, otvorili smo vrata naše škole kako bi predstavili jedinstven projekt u zemlji, Muzej u školi, ove godine obogaćen i kulturno- umjetničkim programom nedavno osnovanog  KUD-a Sv. Donat u kojem prva folklorna iskustva stječu i učenici naše škole u grupi nazvanoj Donatići.

Večer smo posvetili prezentaciji i promociji tradicijskog tkanja. Dugo u noć moja mati bijelo platno tka naziv je izložbe i kulturno- umjetničkog događanja u suradnji naše škole i Tekstilno tehnološkog  fakulteta u Zagrebu, dr.sc.Željka Knezića, pod vodstvom učiteljice Anamarije Botica  Miljanović, voditeljice Muzeja u školi.

Manifestacija je započela  stihovima Dragutina Tadjanovića u izvedbi učenika  5.c razreda, Anne Borić, Laure Baričević, Mateje Milovac i Irene Tadić. Ovi stihovi inspirirani su ljubavlju prema majci i toplini doma. Kroz program su nas vodili učenici Mihaela Blaslov i Lovre Medanić.

Druženje se nastavilo uz prigodnu izložbu. Posjetitelji su mogli razledati tkalački stan, etnografsku zbirku,prezentaciju tkanja,  vez kraj ognjišta, Sunjsku narodnu nošnju iz 19.st. , Lepoglavsku čipku, dječje uratke tkanja, tijek radionice učenika 1.c razreda popraćen fotografijama, likovne radove učenika na temu tkanja.  Prvašići su uprizorili ručno tkanje kroz zanimljivu koreografiju, igru, živi tkalački stan i pokazali kako, kad se male ruke slože i tijelima može otkati platno. Veliku  pozornost je privukla prezentacija  ručnog tkanja na tkalačkom stanu. Učenici su posjetilje podučavali  vještini ručnog tkanja. Naša draga dosadašnja suradnica Danica Smolić Ročak iz Debeljaka, svestrana zaljubljenica u narodno stvaralaštvo, približila nam je ljepotu veza četverokuke. Prigodni zvuci tradicijskoih instrumenata veselo su  odjekivali  prostorom pod vještim prstima Mile nimca, dobitnika brojnih međunarodnih priznanja. Druženje se nastavilo uz pjesmu i ples. Poneseni glazbom gosti su i zaplesali tradicijska kola.

Majčina ljubav je nit koja je prenosila svoje blago, rukotvorstvo, naraštajima kao zalog opstanka na rodnoj grudi. Ovu ljubav prema baštini naš Muzej u školi njeguje i treću školsku godinu stalno se obogaćujući novim aktivnostima. Stari zanati su naše baštinjeno blago. Prenoseći ih čuvamo ih od zaborava. Zahvaljujemo gospodinu Kneziću na dosadašnjoj nesebičnoj i svesrdnoj suradnji, kroz koju je našim učenicima prenio vještinu i  ljubav prema tradicijskom tkanju!