SVIJET LUTKARSTVA : Izrada ginjol lutke
Autor: Administrator , 27. 5. 2014.

U našoj školskoj knjižnici tijekom 2013./2014. održavale su se likovne radionice Izrada ginjol lutke. Ginjol lutka je ručna lutka koja se stavi na ruku, tj. dlan. Možemo je voditi (animiramo) pomicanjem prstiju, dlana i cijele ruke. Radionice je vodila učiteljica Željka Diklan, a u njima su sudjelovale učenice 5.b razreda: Antonija Kujundžić, Nina Škarpona, Antonia Kuštera, Marta Fuštin, Mia Krstičević, Sara Ćoza i Lana Matešić. Cilj ovih radionica bio je predstaviti još jednu tehniku likovnog izražavanja i uvođenje učenika u svijet lutkarstva. Sve napravljene ginjol lutke pripast će našoj knjižnici i mogu se koristiti u stvaranju poticajnog ozračja u nastavi.

Kako je nastala ginjol lutka? U izradi ginjol lutke korišteni su ovi materijali: tkanina, stiropor kugla, novinski papir, ljepilo, gipsani zavoj, dugmad, prirodna špaga, vuna, akrilne boje i lak. Učenice su izradile glave lutke i zalijepile vunenu kosu, a učiteljica Željka sašila je haljine za lutkice. Bio je to zanimljiv i dugotrajan proces stvaranja. Pogledaje fotografije stvaranja ginjol lutke!

Poštujući kreativnost, maštovitost i orginalnost djece u izboru lika napravljene su ove bajkovite lutke: vitez, čarobnjak,  princeza i kraljica, kraljević i kralj, starac i starica, lik mornara i djevojčice. Također i  lik iz priče Pipi Duga Čarapa.

Lutke su animirani likovi koji se mogu kvalitetno upotrijebiti kao nastavno sredstvo. Lutkarska igra je kreativna tehnika i pomoću nje se mogu dobiti nove spoznaje i doživljaji u procesu učenja. A sada, tko poželi od učenika ili učiteljica poigrati se kazališta u nekom izmišljenom igrokazu naša škola pruža mu tu mogućnost...

"Lutka zna što radi. Lutka je pametna. Lutka je savršena. Ona je uvijek samo ono što treba biti." ( Paljetak, 2007. : 123)