Dani izvannastavnih aktivnosti osnovnih škola grada Zadra
Autor: Administrator , 3. 6. 2014.

Grad Zadar organizira dane izvannastavnih aktivnosti osnovnih škola Grada Zadra koji će se održati 3. i 4. lipnja 2014. godine. Nastavljajući se na prošlogodišnju temu hrvatske kulturne baštine, ove godine obrađena je hrvatska nepokretna kulturna baština koju, prema klasifikaciji kulturne baštine, čine graditeljska baština, kopnena i podvodna arheološka baština te kulturni krajolici. Središnji moto Dana izvannastavnih aktivnosti osnovnih škola Grada Zadra je „Kamen do kamena“.

U utorak, 3. lipnja, na ulicama i trgovima Poluotoka od 10 do 12,30 sati škole su se predstavile pjesmom, plesom, glumom, ali i svim drugim oblicima izražavanja koje se provode kroz školske izvannastavne aktivnosti.

Zajedničkim okupljanjem učenika i nastavnika svih škola program započinje predstavljanjem kamene instalacije „Hrvatska ptica“ na Forumu u 10 sati.
U izradi instalacije sudjeluje Udruga za očuvanje kulturne baštine i otoka Paga Suhozid iz Kolana i Klesarstvo Katuša d.o.o. Likovno rješenje „Hrvatske ptice“ pripremio je Igor Gluić, a u realizaciji sudjeluje učenice Škole za primijenjenu umjetnost i dizajn Lucija Jelić i Fani Gluić.

Škole su se predstavile na sljedećeim lokacijama: OŠ Stanovi ispred crkve svetog Donata, OŠ Krune Krstića ispred crkve svete Marije, OŠ Petra Preradovića na Kalelargi (ispred Privredne banke), OŠ Š. Kožićića Benje u Ulici Š. Kožićića Benje, OŠ Šime Budinića na Poljani Šime Budinića, OŠ Smiljevac na Narodnom trgu (kod Gradske straže), OŠ Bartula Kašića na Trgu Svete Stošije, OŠ Voštarnica na Kalelargi (ispred trgovine Borovo), OŠ Zadarski Otoci na Kalelargi (ispred trgovine DM), Privatna OŠ NOVA kod Nabiskupske palače.
Srijeda, 4. lipnja 2014.
Na svečanost u Hrvatskom narodnom kazalištu 4. lipnja 2014. godine u 19 sati gradonačelnik Božidar Kalmeta uručio je učenicima i njihovim mentorima koji su na državnim natjecanjima osvojili, prvo, drugo ili treće mjesto pohvalnice, zahvalnice i prigodne poklone.

Ujedinjeni u zajedničkoj temi, pod vodstvom svojih mentora, učenici su se predstavili recitalima, pjesmom, plesom, scenskim igrama i dokumentarnim filmom. Posebni gosti su klapa „Bersice“ pod glazbenim vodstvom Marjane Dušević.
Školska natjecanja i smotre koje provode Agencija za odgoj obrazovanje i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta u školskoj 2013./2014. godini za učenike i mentore osnovnih škola Grada Zadra bila su vrlo uspješna.

Na županijskim natjecanjima prvo, drugo i treće mjesto osvojilo je 529 učenika uz podršku i stručnu pomoć 64 mentora. Na državnim natjecanjima 77 učenika osvojilo je prva tri mjesta uz pratnju 17 mentora.