Škola na daljinu
Autor: Administrator , 1. 2. 2010.

Nakon priprema proradio je videokonferencijski link između OŠ Zadarski otoci na Bilom brigu i područne škole na otoku Silbi.

Iako je bilo više probi, danas 29. siječnja 2010. su prvi put službeno dvije učenice sedmog razreda sa Silbe pratile nastavu sa sata fizike koju su u novosagrađenoj školi na Bilom brigu slušali njihovi vršnjaci.

Profesor fizike Tomislav Ivković predavao je lekciju “Rad sile” te ponavljao naučeno gradivo i sa 20-ak učenika u razredu i s dvije učenice na otoku do kojeg se trajektom inače putuje nekoliko sati.

Oprema stoji u jednoj učionici jer ima masivni uređaj koji se ne može prenašati. Nastavu će videovezom pratiti učenice na Silbi, ali i 23 učenika na Olibu te jedan na Premudi - kazao je ravnatelj OŠ Zadarski otoci Branko Matulina te se još jednom u ime škole i Grada zahvalio tvrtki CARNet koja je donirala videoopremu i uređaje za slušanje nastave na daljinu.

Joso Nekić, pročelnik Odjela za školstvo u Gradu Zadru, koji je osnivač svih osnovnih škola na svom području, također je sa suradnicima pratio prvu nastavu na relaciji Zadar - Silba. - S nižim razredima, u kojima predaje jedna učiteljica razredne nastave, nije problem. Međutim, u višim razredima trebaju stručni predavači za biologiju, kemiju, fiziku ii ostale predmete i sada će djeca na udaljenim otocima imati kvalitetnu nastavu iz tih predmeta.

Ovakva nastava ima i sociološku komponentu jer će mali otočani povremeno dolaziti i na zajedničku nastavu u Zadar, a zbog baratanja sofisticiranom tehnologijom dobii će i jedno dodatno obrazovanje iz informatike - kazao je Nekić.

Preneseno iz Jutarnjeg lista od 29. siječnja 2010.