STAZA GLAGOLJAŠA NA POLUOTOKU
Autor: Administrator , 18. 5. 2015.

Povodom Dana Zadarske županije na Poluotoku 11.5. 2015. odvijala se Staza glagoljaša  u organizaciji OŠ Sv. Filip i Jakov, OŠ Zadarski otoci i Udruge glagoljaša Zadar. Pridružili su  nam se dožupan Božidar Longin i gradonačelnik grada Zadra Božidar Kalmeta. Staza glagoljaša protezala se od Narodnog trga preko Široke ulice do Trga sv. Stošije. Sudjelovali su učenici 2.a, 2.b, 4.b i 6.b razreda naše škole uz pratnju njihovih učiteljica Renate Grgurević, Željke Diklan, Jasminke Brižić i prof. Marije Bradvice. Prof. Danijela Deković iz OŠ Sv. Filip i Jakov, koja je ujedno i predsjednica Udruge glagoljaša Zadar, zajedno sa svojim učenicama pripremila je obilje edukativnog materijala od osmosmjerke pa do abecedarija koji se dijelio Kalelargom.

Ovim projektom „iz učionice na ulicu“ učenici su već drugu godinu za redom pokazali svoje znanje i kreativnost u pisanju uglate glagoljice na Poluotoku. Ispisivali su prolaznicima njihova imena, poklanjali svoje uratke od glinamola, dijelili zastavice, glagoljicu na kamenu, te vesele suvenire s imenom svoga grada. Pokazivali su i poklanjali svoje uratke prolaznicima grada Zadra, a najzanimljiviji su bili susreti sa strancima.

Danas, glagoljica je postala neizostavan dio hrvatskog kulturnog identiteta, a pismo bitno obilježje identiteta hrvatskog jezika. Upravo zato, Ministarstvo kulture 7. veljače 2014. objavilo je Rješenje kojim Umijeće čitanja, pisanja i tiskanja glagoljice dobiva status nematerijalnog kulturnog dobra i kao takvo upisano je u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, na Listu zaštićenih kulturnih dobara.