GLAGOLJICA I DANI OTVORENIH VRATA U HAZU
Autor: Administrator , 14. 4. 2016.

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) u Zadru organizirala je tradicionalnu manifestaciju Dani otvorenih vrata HAZU koja se održavala 12. i 13. travnja kroz raznovrsne prezentacije, izložbe, promocije, predavanja, radionice i koncerte. Učenici 3. b razreda OŠ Zadarski otoci prisustvovali su 13.4. predavanju Glagoljica u Hrvatskoj s naglaskom na zadarsko područje poznate zadarske znanstvenice dr. sc. Grozdane Franov-Živković koja je prilagodila predavanje njihovom uzrastu.

U razgovor su se uključili i dr. sc. Martina Dubolnić –Glavan, zatim dr. sc. Marija Zaninović - Rumora koji su dodali svoja iskustva iz arheologije i povijesti.  Učenici su se zainteresirali za glagoljicu koju će uskoro učiti i pisati u školi.  Najvažniju poruku koju su čuli da se hrvatska povijest i kulturna baština mora čuvati i njegovati od zaborava. Djeca i mladi važni su nositelji i prenositelji kulture i tradicije.

Dr. sc. Grozdana Franov-Živković pokazala im je i zanimljivu zbirku maketa starih brodova, kamenih sidra, globusa i ostalih predmeta iz prošlosti s kojim su se služili pomorci, a sad su izloženi u Pomorskom muzeju.

Nakon ovako zanimljivog dana učenici su mogli zaviriti u svijet znanstvenika i dobiti poticaj za rad i učenje u školi.