Ukupno: 681955

ČITAMO MI, U OBITELJI SVI! - nacionalni projekt poticanja čitanja u osnovnim školama od 25. siječnja 2019. ponovno u OŠ Zadarski otoci
Autor: Administrator , 30. 1. 2019.

Naša škola od početka sudjeluje u ovom projektu i dojmovi te iskustva uvijek su bili iznimni. Svi se razredi uključuju, učenici rado sudjeluju, ali i roditelji koji su uvijek bili otvoreni za ovakav tip projekta. Ove će godine u našoj školi sudjelovati otprilike devedeset učenika trećih razreda i njihovi roditelji kao i učiteljice Nikolina Bevanda, Dijana Škara, Marina Vlasnović, Emilija Wertheim i Katarina Milin koje s radošću podupiru projekt.  Kupnju knjiga i ostale troškove financirala je škola uz odobrenje ravnatelja prof. Davora Barića.

Čitamo mi, u obitelji svi jedinstveni je projekt koji se provodi trudom školskih knjižničara, učitelja i ravnatelja u svim dijelovima Hrvatske. Svake školske godine učenici 3. razreda u školama koje su se prijavile za provođenje projekta u naprtnjači svojoj kući odnose osam novih knjiga različite tematike namijenjene različitim dobnim skupinama. Kroz pet dana (od petka do srijede) učenici, roditelji, braća, sestre, bake, djedovi i drugi članovi obitelji zajedno provode vrijeme čitajući knjige iz naprtnjače te razgovaraju o pročitanome. Ove godine broj knjiga u knjižničnoj naprtnjači je smanjen na sedam jer smo spojili dvije skupine knjiga u jednu. Cilj projekta nije da se sve knjige pročitaju u pet dana, već da se obitelj zabavlja uz knjige prelistavajući i čitajući ono što ih zanima, da razgovaraju o pročitanom i otkrivenom te da iskažu svoje dojmove.

Zašto su članovi obitelji uključeni? Zato što učenici najbolje uče, primaju nova znanja, nove navike i nove ideje kroz pozitivan primjer roditelja i ukućana.

Pozitivan stav prema čitanju i knjizi te primjer roditelja koji uživa u čitanju i vrednuje knjige kao nešto pozitivno potiče dječji interes za čitanje i knjigu. Nema kvalitetnijeg poticaja i učinkovitije metode svladavanja tehnike čitanja, nego kad učenik svakodnevno gleda svoje roditelje kako čitaju i kako uživaju o pročitanomu štivu.

Projektom skrećemo pozornost na činjenicu koliko je vrijedno i nezamjenjivo da tijekom svih nižih razreda budemo uzor svojoj djeci u čitanju, umjesto da ih tjeramo na čitanje. No, ovim projektom skrećemo pozornost i na to kako kvalitetno tijekom pet dana na različite načine čitati sa svojom djecom, zabavljati se uz knjigu te tako provodeći vrijeme doživjeti lijepe trenutke koje ćemo dugo pamtiti. Hoćemo li možda promijeniti i svoje navike – ostaje na nama.

Ovaj projekt istodobno promiče i važnost školske knjižnice u odgoju i obrazovanju učenika, u izgradnji njegove osobnosti i estetskog užitka koji proizlazi iz čitanja.

Projekt je započeo u petak 25. siječnja izvlačenjem prvih učenika koji naprtnjaču nose u obitelj na pet dana. U srijedu se naprtnjača vraća i učenik u razredu čita dojam o provedenom projektu u svojoj obitelji. U Bilježnicu dojmova svaki će učenik napisati kraći sastavak u kojem će prenijeti svoje dojmove i osjećaje o obiteljskom čitanju. Možda se dogodio kakav zanimljiv događaj, nešto smiješno, nešto zabavno; a možda dijete voli pisati pjesme? I pjesme su dobrodošle. A roditelji mogu fotografirati jedan trenutak zajedništva te fotografiju zalijepiti u Bilježnicu dojmova na za to predviđeno mjesto.

I da ne bude sve službeno, ovo je vrijeme kada će mnogi od nas uživati, opuštajući se i zabavljajući uz knjigu i čitanje!

Više o projektu na:

www.knjiznicari.hr/ruksak