Ukupno: 681974

ZADAR ČITA 2019: BROJ – POGLED UNATRAG NA MANIFESTACIJU U KOJOJ SMO SUDJEOLVALI I OVE GODINE
Autor: Mišela Nežić, 5. 4. 2019.

Zadar čita 2019 manifestacija je poticanja čitanja i druženja u kojoj smo sudjelovali i ove godine, a na poziv GKZD.

Manifestaciju smo započeli u utorak 26 ožujka s 5.b razredom koji se s prof. matematike Ivanom Šoše i knjižničarkom Mišelom Nežić u radionici Bajkoviti brojevi podsjetio na neke klasične bajke u kojima se spominju brojevi. Na matematičkoj radionici porazgovarali su o ulozi brojeva u bajkama te su pokušali sastaviti matematičke zadatke ili matematičke priče na temelju pročitanih bajki.

U srijedu 27. ožujka u Ogranku GKZD Bili brig učenici 5. d razreda s razrednicom prof. Anom Mrđen Veršić sudjelovali su u radionici prof. Ane Fundak (iz Centra za poduku Tempero) pod nazivom „6 stopa Homerovih heroja“.

Četvrtak, 28. ožujka je bio rezerviran za dvije radionice. U našoj školi s učenicima šestih i sedmih razreda prof. tal. j. Ana Šagi održala je zanimljivu radionicu pod nazivom „Dante e la numerologia / I numeri dell'amore. Učenici sedmih razreda odgledali su film „Tre metri sopra il cielo“, usporedili s knjigom te, prema radnji, smislili nove naslove za film, a koji su sadržavali brojeve. Učenici šestih razreda bavili su se značenjem brojeva u Božanstvenoj komediji, slikovno prikazali raj, čistilište i pakao, izradili brojeve koji su Danteu bili važni dok je pisao djelo, napisali objašnjenja na talijanskom i hrvatskom i to uvezali u knjigu koja se sad nalazi u školskoj knjižnici. Druga se pak radionica održala u Ogranku GKZD na Bilom brigu s prof. Tihanom Magaš. Sudjelovali su učenici 7.b razreda s prof. Matom Mustaćem i upoznali se na zanimljiv istraživački način s „Brojevima kroz povijest“.

U Petak 29. ožujka u školskoj knjižnici održan je prvi glazbeni kviz samo za nastavnike naše škole. Kako je tema ovogodišnje manifestacije bio BROJ, tako su prijavljene ekipe morale pogađati nazive i izvođače hrvatskih pjesama u kojima se naravno krio neki broj. Sudjelovali su: MLADICE (Jasminka Brižić i Suzana Peroš), PUPOLJCI (Jasminka Bašić i Armansa Pensa Ivanov), DVOJICA (Mate Čačić i Joso Pokrovac), TOVAREĆA MUŽIKA (Željka Diklan i Marija Ramov), DULCINEJE (Bernarda Kamber i Iva Buljat), DVA PI (Petra Sutlović i ivana Šoše) te PRINCIPESSE (Ivana Bilić Mandić i Helena Topčić). Pobjedu su odnijele Principesse s najviše bodova, a ostali natjecatelji poželjeli su da se kviz ponovi.

Svima koji su sudjelovali u manifestaciji Zadar čita 2019 zahvaljujemo i radujemo se novom sudjelovanju u kojem se uvijek dobro zabavimo, a nešto novo i saznamo.