POSJET 93. ZRAKOPLOVNOJ BAZI ZADAR
Autor: Administrator , 16. 12. 2010.

Povodom obilježavanja Dana hrvatskog ratnog zrakoplovstva 10. prosinca , u srijedu 8. prosinca 2010. godine prvi razredi OŠ Zadarski otoci – Zadar posjetili su 93. zrakoplovnu bazu Zadar s učiteljicama Katarinom Serdarević-Vrkić,  Jasminkom Bašić, Katarinom Žarković i stručnom suradnicom knjižničarkom Mišelom Nežić.

93. zrakoplovna baza kao postrojba u Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu sa sjedištem u Zračnoj luci Zadar, Zemunik osnovana je 1992. godine.

Na ulazu u bazu ljubazno nas je dočekao gospodin pukovnik Marinko Karačić, časnik za odnose s javnošću i informiranjezajedno s pripadnicima postrojbe koji su nas vodili bazom i od kojih smo saznali da piloti nisu obični letači nego obavljaju niz važnih i složenih zadaća: gašenje požara iz zraka, nadziranje zračnog prostora,  letove traganja i spašavanja,  te medicinske letove.

Na početku obilaska baze pred spomenikom Rudolfa Perišina učenici su zapalili svijeće i odali počast tom hrvatskom branitelju pilotu o čijem su hrabrom podvigu bijega sa zrakoplovom iz JNA učenici s divljenjem slušali.

Zrakoplovna baza ima školu za pilote, Akademiju koja je dobila ime po Rudolfu Perišinu i čiji je glavni zadatak i cilj stvarati nove generacije vrhunskih letača i ostalog zrakoplovnog osoblja.

S velikom radoznalošću učenici su uživali u šetnji bazom u kojoj su imali prilike vidjeti transportne helikoptere, protupožarnu eskadrilu zrakoplova popularno zvanu kanaderi (Canadair), zrakoplove akrobatske eskadrile Krila oluje, te mnoge na otvorenom izložene primjerke letjelica koje su ratni plijen iz Domovinskog rata ili su služili hrvatskim pilotima u Domovinskom ratu. Razgledavali smo unutrašnjost letjelica, pokušali saznati kao se upravlja letjelicama i što je potrebno da bi netko postao hrvatski vojnik – pilot.

Nakon velikog oduševljenja viđenim i isprobanim među prvašima se sigurno nalazi jedan koji će u budućnosti postati pilot…

Mišela Nežić, knjižničarka